
Recept – Grillade halloumispett med grönsaker och chimichurri
Recept av Sanna Ohlander, matkreatör
Servera dessa underbart goda och färgrika grönsaksspett med härligt mjukt grillad halloumi i rostade tortillabröd. Toppa med den kryddiga argentiska dressingen chimichurri och hugg in!
Ingredienser – 4 portioner (tid: ca 45 min)
- 2 paket halloumi
- 1 gul paprika
- 1 röd paprika
- 1 squash
- 200 g champinjoner
- 2 rödlökar
Chimichurri: - 1 kruka persilja
- 2 vitlöksklyftor
- 1/2 röd chili
- 1 1/2 dl olivolja
- 2 msk rödvinsvinäger
- Skal från en citron
Tillbehör: Tortillabröd
Så gör du
OBS: Använder du träspett behöver dessa först ligga i vatten ca 30 min.
- Skiva paprikorna i 2 cm bitar. Skär squash i 1/2 cm tjocka skivor. Klyfta rödlökarna. Om svamparna är stora dela på mitten. Varva paprika, squash, rödlök och svamp på spetten. Pensla med olja. Salta och peppra. Dela halloumi i fyra avlånga bitar. Trä på spett. Pensla med olja.
- Finhacka persilja och chili. Blanda i en skål tillsammans med pressad vitlök och skalet från citronen. Rör i olivolja och vinäger. Smaka av med salt och peppar.
- Sätt grillreglagen på medelvärme. Lägg på spetten och grilla tills halloumin och grönsakerna fått färg och blivit mjuka. Pensla med lite av chimichurrin. Höj värmen och grilla ca 5 minuter till runt om. Pensla tortillabröden med lite olja. Grilla 1 minut per sida.
Servera halloumi- och grönsaksspetten med tortillabröd och chimichurri.
SE GRILLNINGEN IN ACTION PÅ BLUEGAZ Z1 GASOLGRILL

Grillar halloumispett med grönsaker på Bluegaz Z1.
Vad är halloumispett?
Halloumispett är ett smakrikt och enkelt grillalternativ där bitar av halloumi varvas med grönsaker på spett. Osten behåller sin fasta konsistens även vid hög värme, vilket gör den perfekt för grillen. Halloumispett kan kryddas på många sätt och blir ett saftigt, vegetariskt inslag som passar både som huvudrätt och som tillbehör på grillbuffén.